Sari la conținut

BannerFans.com
Bun venit pe ClubLancia! www.problemefiat.ro * Service Lancia/Fiat/Alfa Romeo Bucuresti- Florin 0765 085 933; 0723 889 623

Poză

Service Lancia Fiat Alfa Romeo si orice are minim 3 roti si volan :)

Lancia Thesis Bucuresti

• Te rog autentifică-te pentru a răspunde
Fără răspunsuri la acest topic

#1 OFFLINE   Andu

Andu

Bun Venit

• Membri
  • Punct
  • 1 posturi
  • Marca: Lancia
  • Model: Thesis
  • Motorizare: 2,4
  • An: 2003
  • LocationBucuresti

Postat 21 May 2018 - 10:26 PM

Probabil multi ma cunosc dupa utilizatorul mobiloil/geheimausbg, dar s-a impiedicat Danielomihai in fire si a dat putin matematica peste cap :) asta nu e neaparat un lucru rau, revenim de la inceput, cu forte proaspete!

Adrian ma numesc, sunt posesorul unei Lancia Thesis 2.4 JTD, de aproximativ 3 ani jumate si mi-am fript zilele si banii prin service-uri atat in Valcea cat si Bucuresti, trecut pe la "Gigei" care cand vedeau masina incepeau cu texte: " noi nu stim sa reparam asa ceva" - da Gogule...are volan in loc de schimbator si 8 roti...defapt esti drogat si vezi dublu...Da, masina are si tetierele controlate de un calculator si sunt electrice, dar e o masina, 4 roti si un volan, pe multi ii sperie 3 suruburi in plus.

Nevermind, problema nu e defapt modul in care toti se stramba din nas si iti zic "masina italiana, o rabla, vinde-o ca se repara greu - mane esti mecanic, esti un imbecil daca ma sfatuiesti sa cumpar o masina buna, o sa faci foamea ca nu se va strica, retardatii astia nici macar simtul ala banal si logic de jidani nu-l mai au...aproape ca te rogi de ei sa le dai bani sau se asteapta sa le pice din cer, problema cea mai grava e ca la o masina care are orice surub scump, iti prind burdufele de la planetare cu soricei => in 1 an s-a dus cam toata vaselina pe dinafara si ete asa Adita al vostru schimba tripode si "capula'" planetara, cand mi-au schimbat ambreiajul si volanta mi-au fortat nishte simeringuri in cutie si am pierdut uleiul...statea Adita la 10 noaptea sa sune dupa platforma ca s-a spart satelitul in cutie, au dat cu barosul in placutele de frana de pe spate ca era "gripata"...bolovanii nu stiau ca e frana de mana automata si se trage singura cand opresti motorul :)) rola intinzatoare platita la 500 ron - au schimbat doar rola nu si bratul (set) si in 6 luni s-a gripat si ala si a rupt cureaua...clema de la far rupta ca au tras de el...asa era in mintea lor logica de a scoate un far :( si lista continua...nu incerc sa-mi mai aduc aminte ca iar ma apuca dracii. 

A aparut si norocul intr-o zi, cand pe sistemul "I know a guy who knows another guy" un prieten de la care cumpar piese imi zice de un mecanic in Bucuresti, il recomanda ca fiind bun! Initial nu i-am dat prea multa importanta pana nu a precizat ceva ce mi-a starnit curiozitatea: omul are un Thesis si el. Fut*-i....care erau sansele? Un mecanic la fel de dement ca si mine, cu Lancia Thesis?! Hai sa-i organizam un mic interviu si am fost initial sa-mi schimbe placute de frana si discurile pe spate - pe langa ca m-a busit rasul cand mi-a zis cat costa manopera....era un pret pe care il plateam la alte service-uri numai ca sa-mi dea buna ziua (lumea se uita la masina si te taxeaza in functie de cat crom ai pe ea) dar service-ul este imens, 13 elevatoare, au absolut orice pentru oricine, lucreaza curat, nu intra "mozolitu' " in masina sa-ti ramana miros de vaselina cu saptamanile, de la lucrurile simple de bun simt, o folie pe scaun, spalata toata zona unde se lucreaza, curatat frumos, adica se vede clar ca omul o face cu pasiune nu pe banda rulanta interesat doar de castiguri. Clientul poate asista pe parcursul procesului sau daca nu poate sta, primeste pe mobil poze si filmulete - un fel de before and after.

Pana acum la masina mea a facut: chirurgie pe cutia de viteze (schimbat de satelit si inca o problema cu un mic joc la schimbator)

Schimbat placute frana si discuri, schimbat ambele planetare, schimbat furtun stropitoare parbriz, schimbat set transmisie si fulie alternator (am luat pe original), becuri semnalizare si pozitie, capete de bara. Daca v-as spune cat a costat manopera nu m-ati crede, dar pot da un indiciu - cam de 4 ori mai ieftin decat un service obisnuit (nu reprezentanta). A lucrat impecabil.

Mai are si cateva piese pentru Lancia Thesis (pt cei cu Thesis poate sunt norocosi sa aibe piesele defecte chiar in "stoc"), dar zeul absolut pe parte de piese e clar Chiriac Vasile!

Service-ul se afla in Bucuresti pe BVD Timisoara, o sa las aici cateva date de contact, eu personal il recomand cu incredere! Atat prieteni cat si colegi au mers pe recomandarea mea si au fost f multumiti. Pe parte de piese, nu le comanda prin service, are o legatura cu un baiat care obtine preturi mai mici chiar si decat pe epiesa.ro :) Piesele vin sigilate, originale nu piratate, exclus Turcia. 

Dany, sambata la ora 2 pm daca ai timp, mergem la service - trebuie sa-mi schimb carbunii la alternator si un motoras la frana de mana (mai dau rateuri) sa vezi si tu cum se prezinta lucrurile :D

Date de contact mecanic: Cristian Velicu 0727535722

Pt piese Lancia Thesis din dezmembrari: 0748510129 - Vasile Chiriac

• Lui Corfă și iuliangrecu îi place asta

0 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Salut! Bine ai venit pe comunitatea ClubLancia Romania! Te rugam frumos sa te inregistrezi sau sa autentifici ca membru pentru a benificia de toate functionalitatile forumului.