Sari la conținut

BannerFans.com
Bun venit pe ClubLancia! www.problemefiat.ro * Service Lancia/Fiat/Alfa Romeo Bucuresti- Florin 0765 085 933; 0723 889 623

Poză

Capac motor Lancia y 1.4 crapat

lancia y capac motor 1.4

• Te rog autentifică-te pentru a răspunde
1 răspunsuri la acest topic

#1 OFFLINE   mihaiu1189

mihaiu1189

Fan Lancia

• Membri
  • PunctPunct
  • 12 posturi
  • Marca: Lancia
  • Model: Y
  • Motorizare: 1.4 12v
  • An: 1996
  • LocationBucuresti

Postat 24 July 2013 - 12:42 AM

Va salut,

Am observat zilele trecute ca capacul de la motorul masinii (al' de plastic de deasupra :) ) este crapat in partea frontala dedesubt, care acum a devenit o gaura in toata regula (o sa revin evetual si cu niste poze cand imi permite timpul).

Din ce am observat, fix in acea zona se afla si o valva care prin intermediul unui furtun ce duce in sistemul de ardere a combustibilului (sper ca m-am exprimat corect) controleaza flow-ul de aer. Cel putin asa am inteles si eu de la altii cu care m-am "sfatuit".

As  vrea totusi sa stiu, daca se poate, care este exact rolul acelei valve si cat de grava este situatia. Eu deja incep sa caut pe la dezmembrari un capac nou dar este destul de dificil sa gasesc unul intr-o stare acceptabila.

Sper ca cineva sa stie la ce ma refer (asta daca am exprimat si eu in clar problema) si sa-mi explice cele mai sus mentionate.

Cu respect,

Mihai

• danielomihai le place asta

Ride or Die

#2 OFFLINE   danielomihai

danielomihai

Fondator Club Lancia Romania

• Administrators
  • 1933 posturi
  • Marca: Lancia / Fiat
  • Model: Lybra / Grande Punto
  • Motorizare: 1,8 16V GPL/1,4 8V 77
  • An: 2000 / 2009
  • LocationBucurești- Brâncoveanu

Postat 24 July 2013 - 10:17 AM

Salut si bun venit printre noi! S-ar putea sa gasesti si pe Fiat Bravo -generatia veche acel capac pentru ca este acelasi motor -1,4 12V 75/80 cp - acolo din cate stiu eu vine injectorul- este un motor cu injectie monopunct - un motor fiabil si foarte putin costisitor! 

Service Lancia/Alfa Romeo Bucuresti - Florin - 0765085933 / 0723889623

0 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Salut! Bine ai venit pe comunitatea ClubLancia Romania! Te rugam frumos sa te inregistrezi sau sa autentifici ca membru pentru a benificia de toate functionalitatile forumului.