Sari la conținut

BannerFans.com
Bun venit pe ClubLancia! www.problemefiat.ro * Service Lancia/Fiat/Alfa Romeo Bucuresti- Florin 0765 085 933; 0723 889 623

Poză

Schimbare interior Lancia Lybra

• Te rog autentifică-te pentru a răspunde
7 răspunsuri la acest topic

#1 OFFLINE   tempest

tempest

Veteran

• Administrators
  • 300 posturi
  • Marca: Lancia
  • Model: Lybra
  • Motorizare: 1.8b
  • An: 2000
  • LocationIS

Postat 09 January 2015 - 02:33 PM

Am vazut pe cineva ca a schimbat interiorul de Alcantara a unei Lancia Lybra limuzina cu cel de piele al unei SW. Problema intampinata a fost la bancheta din spate, dar s-a rezolvat cu transferul pielii + buretelui pe scheletul metalic al scaunelor originale (carligele de prindere pe masina sunt pozitionate diferit).

Am facut si eu aceeasi operatiune insa m-am blocat la montarea scaunelor din fata, pentru ca cele de piele sunt complet electrice, cu incalzire iar cel al soferului are si memorie (care nu are importanta acum, pot trai fara ea).

Scaunul pasagerului are o mufa cu 4 pini iar din podea, am o mufa disponibila cu 3 pini -  pe care le pun impreuna?

Scaunul soferului are o mufa cu 16 pini (8 sunt de la memorie, 2 de la reglajul lombar), din care raman 6 fire de cuplat. Din podea am disponibile 2 mufe, una cu 3, una cu 2 pini (cea cu 2 se duce la reglajul lombar clar). Din cele6 ramase, stie cineva pe care le pun impreuna pe mufa cu 3 pini?

As vrea sa evit cuplarea directa in cutia cu sigurante, mai ales ca am deja sigurantele pentru reglajele scaunelor si e clar ca sunt conectate deja la mufa de sub scaun.

Ce poze sa pun? De fapt... ma dus ca fac niste poze la ce am acum, poate imi dati niste idei.

Revin dupa ce montez capacul portierei din stanga spate.

• Lui danielomihai și LucianDLR îi place asta

#2 OFFLINE   tempest

tempest

Veteran

• Administrators
  • 300 posturi
  • LocationIS

Postat 09 January 2015 - 04:53 PM

Pentru cei interesati de schimbarea asta:

- scaunul pasagerului are o mufa cu 4 pini: negru, albastru/negru, albastru/galben, maro.

- mufa de sub scaun are 3 pini: negru, albastr/negru, maro

La scaun, albastru/galben e pozitivul pentru motorase iar albastru/negru e pozitivul pentru incalzire. Se pot cupla intre ele.

Se cupleaza:

Negru+negru

Albastru/galben&albastru/negru + negru

Maro+maro

Testat, scaunul merge in toate pozitiile (6) + reglare spatar. Incalzirea merge insa nu e instanta (probabil si pentru ca nu a mai fost utilizat de foarte mult timp).

Sigurantele pentru scaune electrice si incalzire sunt deja puse in tabloul electric!

• Lui danielomihai și LucianDLR îi place asta

#3 OFFLINE   LucianDLR

LucianDLR

Banned

• Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 178 posturi
  • Marca: Fiat
  • Model: Grande Punto / Punto
  • Motorizare: 1.2 / 1.4
  • An: 2007/2003
  • LocationIasi

Postat 09 January 2015 - 07:47 PM

Uite un exemplu de "asa da" : tu intrebi...tot tu raspunzi. Ai like-uri de la mine.

E util topicul, poate vor mai fi si altii care vor sa isi puna incalzire in scaune sau de ce nu direct scaune de-a gata cu incalzire in ele, dar daca ai fi facut si niste poze ... aveai nota 10 cu felicitari de la mine, asa e doar...10 :P

• danielomihai le place asta

#4 OFFLINE   tempest

tempest

Veteran

• Administrators
  • 300 posturi
  • LocationIS

Postat 10 January 2015 - 01:16 PM

Pozele sunt pe telefon. Acum am o mica problema cu scaunul soferului, l-am conectat doar la + si - si merg motorasele insa dupa ce dau cheie, nu mai am reglaj in scaune. Mi-a aparut si un semnal acustic, 3 beep-uri scurte cand pun contactul (asta dupa ce am cuplat scaunul soferului). O sa stau cu urechea sa imi dau seama daca vin din scaun sau din alta parte.

De potrivit s-au potrivit de minune scaunele din fata, cu o singura exceptie: scaunul pasagerului se prinde doar in 3 suruburi, cotul pentru al 4-lea lipseste. Nu ma astept totusi la incidente neplacute, sunt foarte prudent la condus. Ma duc sa rezolv problema scaunului soferului si revin cu poze si cu alte detalii.

#5 OFFLINE   tempest

tempest

Veteran

• Administrators
  • 300 posturi
  • LocationIS

Postat 10 January 2015 - 03:23 PM

poate vor mai fi si altii care vor sa isi puna incalzire in scaune

E cam imposibil de pus incalzirea in scaune fara sa compromiti sistemul de prindere al materialului de burete.

Stiti cu totii cum arata un interior crem de Alcantara. Asa arata dupa "transplant":

Partea 1: banchetele din spate, dupa transplant. Se poate observa ca am pus capacele de la colturi pe laterale (a doua poza), ca sa nu raman cu o gaura aiurea in piele.
int1.jpg
int2.jpg

Scaunul pasagerului, dupa montajul complet (fixare + electrice). Simplu e, frumos arata.
int3.jpg
int4.jpg

Interiorul schimbat complet, treaba terminata azi-dimineata pe la 8. Fetele de portiera pe fata vor ramane cu Alcantara pana voi gasi o fata pentru usa de la sofer.
int5.jpg

O vedere mai ampla.
int6.jpg

Scaunele au reglaje directionale, reglaj spatar si incalzire (momentan functioneaza doar pe scaunul pasagerului).
int7.jpg

Fetele portierelor din spate sunt cu piele.
int8.jpg
int9.jpg

• MIHAIL le place asta

#6 OFFLINE   tempest

tempest

Veteran

• Administrators
  • 300 posturi
  • LocationIS

Postat 10 January 2015 - 03:38 PM

Sa fac o recapitulare cu ce am schimbat si preturi!

Interior complet: scaune fata + bancheta spate + consola centrala + capace torpedouri (pasager + sofer) = 650 lei + 131 de lei transport

Buton avarii ("park anywhere") + actionator oglinzi (pentru ca am tras aiurea de el si l-am rupt) + cablaje pentru scaune (cele doua mufe care vin pe scaune si vreo 2 kile de cabluri bonus) - 115 lei

Manopera: 13.5 lei (am fumat un pachet de tigari in pauze)

Daca doriti sa faceti un asemenea transplant, pe o limuzina se potrivesc scaunele din fata de la SW, insa la bancheta din spate e de lucru un pic. Mai rau e ca eu am taiat alcantara pentru a putea scoate tetiera mijlocie (care se scoate cu forta bruta de fapt).

Interior de piele se gaseste si la 100 eur (poate e un pic mai murdar, insa pielea se curata mai usor decat alcantara).

Cablaje:

1. La pasager se cupleaza:

Negru (mufa scaun) + negru (mufa masina)

Albastru/galben&albastru/negru (mufa scaun)+ albastru/negru (mufa masina)

Maro (mufa scaun) + maro (mufa masina)

2. La sofer se cupleaza:

Negru (mufa scaun) + negru (mufa masina)

Rosu/alb (mufa scaun) + albastru/negru (mufa masina)

Scaunul soferului mai are o mufa pentru centura de siguranta. In cazul in care nu se cupleaza, martorul de centura din bord nu se mai aprinde. Din pacate nu stiu care fire trebuie cuplate la mufa respectiva, din totalul de 14 ramase libere.

Prindere:

1. La pasager se pot prinde doar 3 suruburi, in cazul in care scaunele vin de la un SW. Ambele pe fata si spate stanga.

2. La sofer se prind toate suruburile.

Mufele pentru airbag sunt pe socket separat, galben.

Pentru intrebari, va stau la dispozitie.

• Lui danielomihai și MIHAIL îi place asta

#7 OFFLINE   lucian

lucian

Fan Lancia

• Membri
  • PunctPunct
  • 18 posturi
  • Motorizare: 1,9 jtd
  • An: 2001
  • LocationSuceava

Postat 10 January 2015 - 07:03 PM

Dupa munca si rasplata!!felicitari pentru munca depusa.arata bine de tot

#8 OFFLINE   tempest

tempest

Veteran

• Administrators
  • 300 posturi
  • LocationIS

Postat 10 January 2015 - 07:52 PM

Mersi. Atat de mult am vrut sa termin cu asta incat am uitat sa fac o curatenie zdravana cat nu aveam scaunele puse. Insa pe vremea asta sigur adunam totul inapoi.

Cred ca o sa gasesc schema de cablaje in DTE, mersi LucianDRL ca mi-ai amintit de el. Am si fiat ePer insa ala chiar refuza sa mearga pe W7.

Puteti descarca D.T.E. pentru Lancia Lybra de aici.

• MIHAIL le place asta

0 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Salut! Bine ai venit pe comunitatea ClubLancia Romania! Te rugam frumos sa te inregistrezi sau sa autentifici ca membru pentru a benificia de toate functionalitatile forumului.