Sari la conținut

BannerFans.com

Bun venit pe ClubLancia! www.problemefiat.ro * Service Lancia/Fiat/Alfa Romeo Bucuresti- Florin 0765 085 933; 0723 889 623

Poză

Intrebarea zilei 14/1/2016 : De ce Lancia?

• Te rog autentifică-te pentru a răspunde
7 răspunsuri la acest topic

#1 OFFLINE   Flavius

Flavius

Admin

• Administrators
  • 248 posturi
  • Marca: Lancia
  • Model: Dedra SW / Thesis
  • Motorizare: 1.6 / 2.0T(cip)
  • An: 1995 / 2003
  • LocationCraiova, RO

Postat 14 ianuarie 2016 - 06:41

Salutare!

Va invit sa ne raspundeti intr-un mesaj, de ce preferati marca Lancia. Multi dintre noi au avut mai multe autoturisme si s-au oprit la Lancia, altii si-au cumparat direct un autoturism Lancia.

Care e povestea ta? De ce ai ales aceasta marca, ce te-a determinat sa achizitionei un astfel de autoturism?

Care sunt plusurile si minusurile dupa parerea ta?

Cu stima,
Io, Flavius!

www.clublancia.ro

contact@clublancia.ro

#2 OFFLINE   ZCA

ZCA
  • Membri
  • 27 posturi
  • Model: Lybra
  • Motorizare: 1.9
  • An: 2001
  • LocationBucuresti

Postat 14 ianuarie 2016 - 08:30

Prin August 2011 familia mea care la acea vreme eram in Italia aveam mare nevoie de o masina. Si am vazut Lancia care acum e amea pe internet la 1.800 €. Am zis de ce nu? Destule optiuni diesel putere e ok, doar ca surpriza a fost dupa cand am vazut ca masina mai mult de 150-160 nici nu vroia iar la circa doua saptamani a inceput toata articulatia sa pice si ambreiajul plus distributia cred ca avea vreo 120000 -130000 pe ea. Asa ca am avut de bagat bani in ea cam 1,300 cu trasul avea prob ca era acoperit ceva pe la egr ca sa nu se auda turbo cum fluiera... deci era pregatita de vanzare. Am investit dupa atatia bani ptr ca am zis ca daca tot am dat de akma atat pe ea plus taxa ca sa o dai pe numele tatlui meu adik 650€ atat ajunge in Italia am zis ca nu pot da inapoi si nu regret deloc pentru ca de atunci nu m-a lasat odata in drum sau sa faca figuri decat acum in Romania dupa 160000 km facuti de mine m-a lasat regulatoru presiune care cred ca datorita apei in motorina, avea urme de rugine pe el. Ce sa zic imi place Mercedes si Toyota dar iubesc Lancia mea pentru ca mi-a fost alaturi zi de zi timp de 4 ani si inca imi este, motorul toarce ca atunci cand am luato si daca bag talpa in ea lasa multe in urma asa cum arata ea adik scoapta vopseaua si cu pierderi mici de ulei la motor. Ca sa inchei am fost sunt si voi fi multumit in continuare de Lancia Lybra mea 1,9 jtd
Mentionez si ca schimbul de ulei i s-a facut mereu la 10.000 si distributia la maxim 90.000
Va salut!
  • Lui Vasea și raduku îi place asta

#3 OFFLINE   Crisneg

Crisneg

Banned

• Banned
  • 37 posturi
  • Model: Thesis
  • Motorizare: 2.4 jtd
  • An: 2003
  • LocationSuceava

Postat 15 ianuarie 2016 - 07:45

Eu auzisem....vazusem prin Bucuresti o Lancia dar in treacat si am ramas cu entorsa : wtf...ce e aia???
Dupa cativa ani , rasfoind netul am gasit anunturi cu Thesis ( student fiind am zis ca nu imi permit inca asa ceva, dar e bine de tinut minte)
Intre timp prima masina a fost Logan 1.4 Mpi, apoi Vw passat 2000,Bmw 320 2002, A classe 180, Audi A2....cum tot le am schimbat fiind nemultumit de investitiile care trebuiau facute pentru a circula in siguranta...iarasi am vazut Thesis.
Thesis? Electrica multa, batai de cap, erori, piese...si pana la urma ce marca e?? Lancia?...
Totul a disparut cand am cumparat o . Nu imi pare rau nici o secunda, desi poate de cele mai multe ori sunt judecat de cei din jur . Da, am o limuzina in fata blocului , parcata pe locul unde celelalte masini nu au reusit sa ajunga la sufletelul meu:)))

Desi nu este o masina pt oras, desi nu incap in parcari, vireaza greu , am avut n erori in bord, mai sunt cateva prb cu bratele...etc , la aceasta masina voi ramane cativa ani pt ca zilnic ma surprinde cu stilul si eleganta ei, zilnic ma indragostesc de ea , motiv pt care inchei aici si ma duc in parcare unde ma asteapta un Thesis( pe Bg fara sofer,ala sunt chiar eu) .
Va pup dragilor, Lancia Love
  • Lui danielomihai, Flavius, Vasea și încă 1 le place asta

#4 OFFLINE   tempest

tempest
  • Administrators
  • 300 posturi
  • Motorizare: 1.8b
  • An: 2000
  • LocationIS

Postat 15 ianuarie 2016 - 02:31

Un vecin o plimbase ceva vreme prin fata blocului insa nu am apucat foarte bine sa ma uit la ea. Imi spuneam "bai ce misto arata Jaguarul asta". Apoi a disparut... dupa o bucata de vreme o vad parcata in spatele masinii mele, trec pe langa ea, ma uit mai bine... ma trec ceva fiori prin spate. Ma uit la model, ma duc in casa, ma apuc de frunzarit netul. "Uuuuuuu".

Masina mea de la vremea aia deja devena neincapatoare in mintea mea, puturoasa si imi venea sa ma apuc de remodelat cu barosul cand ma uitam la contrastul dintre ea si Lybra.

Intr-o zi, il vad pe vecinul langa ea. In gluma il intreb "o vinzi?". Se uita la mine si da afirmativ din cap. "Cat?". Imi arata un deget... aratatorul, nu altul. Masina nu era si nici nu e in starea cea mai buna, insa foarte curios l-am intrebat daca are chef sa mearga la un service. "Hai ca vorbim mai incolo" zice. Dupa o ora imi bate la usa, imi da cheia si imi zice sa-mi fac de cap. Cum nu am eu nestimtirea asta, il pandesc iar si cand il vad il rog sa mearga el cu mine.

A doua zi ma urc in ea... dau cheie... bag 1 si apas un pic acceleratia. La naiba, diferenta de 81CP deja era prea mult (sau 100CP, polo-ul meu avea majoratul implinit, bag sama ca isi pierduse iepele pe undeva), aveam impresia ca o sa matur toata parcarea asa ca il rog pe el sa mearga cu ea, in urma mea (ITP expirat). La service mi s-a dat un pomelnic intreg cu problemele masinii, vreo 26 de motive sa NU o cumpar. Dar era prea tarziu, ma urcasem la volan si fundul meu a zis "ori o iei ori ma constip". In ciuda pomelnicului, am printat repede afise de vanzare pentru a mea si am vandut-o (in 10 minute, samsarii iubesc masinile cu motor mic, germane, intretinute).

Avea pierderi de ulei, inca mai are dar nu asa drastice. Insa sentimentul ala de "valeu nene unde se duce asfaltul asta?" la volan, plus confortul, plus ambientul... nimic nu se compara.

Imi place si sa dau peste nas celor cu BMW care imi rad in nas la semafor, ca deh, e dus lacul de pe vopsea, am ceva rugina... dar nu cred ca mai observa ei asta cand eu sunt in fata lor si ma gandesc serios daca nu e cazul sa bag si a 2-a...

Am avut si cateva incidente neplacute cu ea, de ce sa nu recunosc? Am facut 2 drumuri pana la Constanta intr-o iarna si m-am trezit mergand cu 160 pe autostrada, pentru ca nu se simtea. La polo deja s-ar fi desprins bucati de capota la viteza aia (daca o atingeam in cadere libera cumva). Neplacerea era ca nu stiam de ce naiba nu-mi mai merge muzica (speed limit on).
O alta neplacere a fost dupa ce mi-am montat interiorul de piele. Nu stiu cum am apasat un buton de memorie si m-am trezit in timp ce ieseam din curte cu picioarele in aer, capul la plafoniera aproape si volanul departe de mine. Ma intreb cat de mare sa fi fost ala de dinainte de a setat scaunul aproape in portbagaj?

Inca una a fost cand am testat climatronicul. Ca un idiot ce sunt uneori, am dat pe Lo si am iesit afara sa trag un fum. Cand am intrat clantaneam asa de tare ca nu mai reuseam sa apas nici un buton. Damn that cold air...

Prietenii imi spun sa-mi iau o masina normala. Ca poate facem si noi o liniuta, imediat dupa ce termina ei sa-si repare motorul, sa-si faca masinile sa mearga.

• Lui Flavius, Vasea și raduku îi place asta

#5 OFFLINE   Flavius

Flavius

Admin

• Administrators
  • 248 posturi
  • Model: Dedra SW / Thesis
  • Motorizare: 1.6 / 2.0T(cip)
  • An: 1995 / 2003
  • LocationCraiova, RO

Postat 15 ianuarie 2016 - 08:12

Sa va spun si eu varianta tatalui, prin ochii mei, de pe contul meu. Desigur, si tata are cont pe forum, anume Ion, dar, nu prea il viziteaza. Om muncitor, la 57 de ani, aproape impliniti.....

Tata, sofer de o viata intreaga, a avut pana in momentul achizitionarii Lanciei, doar doua autoturisme, anume Dacie si Oltcit. Prima a fost Dacia, mostenire, al doilea a fost Oltcitul, dar in acelasi timp avute amandoua.

Se tot saturase de mirosul de benzina din ambele, banii investiti mai mult intr-una si mai putin intr-a doua, si toate problemele intalnite si rezolvate cu sarma si ciorapul de dama, dupa cum bine le stiti :))

Era chiar hotarat sa vanda bolidurile si sa-si ia ceva mai bun. Dar problema era ca nu stia ce, d.p.d.v al fiabilitatii si intretinerii. Pana cand, intr-o zi, gaseste aceasta bijuterie. Nu mai fusese condusa de aproape 3 ani, pana sa fie adusa in tara si nici aici pt. ca fusese adusa cu platforma. A fost masina de mahar Italian, masina tinuta in portbagaj. Omul era avocat, avea masina de serviciu plus sofer. Nici nu se obosea sa mearga cu Lancia, motiv pentru care a si vandut-o unui prieten de-al tatalui.

A fost adusa in tara, moment in care tatal meu a fost sunat. A fost s-o vada, i-a placut dar nu i-a dat un raspuns concret..pana cand nu am vazut-o eu. M-am urcat la volanul ei si stiu ca primul lucru pe care l-am observat a fost bordul mare, cu atatea butoane, maroniu. Era prima oara cand ma urcam intr-o limuzina.

Mi-a spus sa-i dau o cheie ceea ce am si facut. Am ramas profund impresionat de felul in care NU se auzea motorul din habitaclu. Am dat o tura prin curtea omului la care era tinuta, nefiind inmatriculata n-am putut s-o rulam pe asfalt, motiv pentru care am putut sa observ felul in care NU se simteau denivelarile de teren din curtea omului.

Comenzi pe volan, climatronic, geamuri electrice...parea sa nu-i lipseasca nimic din tot ce putea avea un autoturism la vremea aia. Am zis DA, am zis TREBUIE. Multi prieteni de-ai mei, vecini de bloc de pe vremea aia radeau de mine, gen :"Ce ba, si-a luat tacto dric? Isi deschide afacere, sau ce?" si unlora dintre ei le dadeam peste gura, zic :"Amice, dricul ala e unul dotat. Iti spun doar ca are ceea ce n-ai tu pe BMW-ul tau din '06, anume climatronic". Credeau ca fac baza de ei, insa au avut ocazia sa vada cu ochii lor.

O iubim amandoi in egala masura si atunci cand ma urc la volanul ei, imi aduc mereu aminte prima zi cand am avut ocazia si este o senzatie care nu vreau sa dispara prea curand.

• Lui Vasea și raduku îi place asta

Cu stima,
Io, Flavius!

www.clublancia.ro

contact@clublancia.ro

#6 OFFLINE   lanciaalpin

lanciaalpin
  • Membri
  • 2 posturi
  • Marca: lancia
  • Model: kappa 2.4
  • Motorizare: 2.4 tds
  • An: 1996
  • Locationzalau

Postat 17 ianuarie 2016 - 04:33

Buna ,am si eu deosebita placere de a avea o Lancia Kappa 2.4 tds model pininfarina .sincer pana acum ceva vreme aveam o parere proasta despre "italiene" dar mam pricopsit cu lancia si dupa ce am bagat ceva bani in ea mare parte consumabile ...asta pentru ca mi a placut chiar cand am adus o din austria dar fiind mari taxele la noi am lasat o de o parte .pana zilele trecute .eu sunt multumit de ea ...ii constructie simpla ,confortabila ,dotata ,arata si bine .in rest toate bune ...mai sunt probleme cu piese de schimb care sunt cam rare .

Fișiere atașate

• Lui Flavius și Vasea îi place asta

#7 OFFLINE   Andrei T

Andrei T
  • Membri
  • 1 posturi
  • Model: Y
  • Motorizare: 1.2 8V
  • An: 1996
  • LocationOradea

Postat 18 ianuarie 2016 - 12:50

De ce Lancia? Din întâmplare! Moștenită de la socrul meu (mă pot mândri că i-am luat și fata și mașina).

Avea 127000 km acum 3 ani. Acum are 207000 km și exceptând consumabilele nu am schimbat nimic la ea (exceptând toată evacuarea care era prea coaptă; a da și cutia de viteze, care mi-e jenă sa zic ce ieftină a fost din dezmembrări, 400 lei).Când le zic unora că mașina merge a 2-a 90 km/h și a 3-a 140 km/h nu mă cred. Nici când le zic că am prins cu ea 192,6 km/h (conform GPS-ului). Nu trag de ea în mod exagerat de obicei, dar am vrut să îi văd limitele. Chiar fac schimbul de ulei la 10.000 km și distribuția la 80.000 km.

Mașina nu are decât 60 cai. Tânjesc după un elefantino de 86 și sper ca într-o zi să am unul sau un alt model mai bun.
  • Vasea le place asta

#8 OFFLINE   crisilc

crisilc
  • Membri
  • 44 posturi
  • Motorizare: 1,6L 16V
  • An: 2000
  • LocationBucuresti

Postat 17 septembrie 2017 - 07:19

Hotarandu-ma impreuna cu soata ca ne trebuie totusi o masina, dupa mai multi ani in care am fost "carless" (fara masina:P ), am inceput sa caut ceva incapator, ceva cu un consum mic, ceva recomandabil de catre altii... Din greseala am nimerit pe acest forum, am citit nopti de-a randul si "balind" la propriu dupa Lybruta lui danielomihai  am zis sa ma uit dupa o Lancia, chit ca ma speria ca nu era ceea ce se recomanda azi si ca pretul de achizitie implicit intretinerea va fi astronomica/e.

Vizualizand diverse site-uri romanesti si eliminand masinile pe bulgaria am gasit ceva ce suna prea frumos sa fie adevarat si anume "bombonica" mea de acum, o Lancia Lybra fabricatie 2001 1,6L 16V la un pret extrem de mic. A fost dragoste la prima vedere chit ca proprietarul imi tot spunea diverse probleme.

Long story short am luat-o, e a mea, si nu as da-o pe doua "recomandabile" din prezent. Problemele ei le rezolv incet, atunci cand dispun de finante, dar sigur nu o sa o las sa plece de la mine, mai ales ca si copii sau indragostit de ea.  ;D

#9 OFFLINE   oviFAL

oviFAL
  • Membri
  • 5 posturi
  • Marca: Fiat
  • Model: Sedici
  • Motorizare: multijet
  • An: 2008
  • Locationbrasov

Postat 09 noiembrie 2019 - 05:06

Hotarandu-ma impreuna cu soata ca ne trebuie totusi o masina, dupa mai multi ani in care am fost "carless" (fara masina:P ), am inceput sa caut ceva incapator, ceva cu un consum mic, ceva recomandabil de catre altii... Din greseala am nimerit pe acest forum, am citit nopti de-a randul si "balind" la propriu dupa Lybruta lui danielomihai am zis sa ma uit dupa o Lancia, chit ca ma speria ca nu era ceea ce se recomanda azi si ca pretul de achizitie implicit intretinerea va fi astronomica/e.

Vizualizand diverse site-uri romanesti si eliminand masinile pe bulgaria am gasit ceva ce suna prea frumos sa fie adevarat si anume "bombonica" mea de acum, o Lancia Lybra fabricatie 2001 1,6L 16V la un pret extrem de mic. A fost dragoste la prima vedere chit ca proprietarul imi tot spunea diverse probleme.

Long story short am luat-o, e a mea, si nu as da-o pe doua "recomandabile" din prezent. Problemele ei le rezolv incet, atunci cand dispun de finante, dar sigur nu o sa o las sa plece de la mine, mai ales ca si copii sau indragostit de ea. ;D

0 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Salut! Bine ai venit pe comunitatea ClubLancia Romania! Te rugam frumos sa te inregistrezi sau sa autentifici ca membru pentru a benificia de toate functionalitatile forumului.