Sari la conținut

BannerFans.com
Bun venit pe ClubLancia! www.problemefiat.ro * Service Lancia/Fiat/Alfa Romeo Bucuresti- Florin 0765 085 933; 0723 889 623

Poză

Lancia Lybra 1.6 Benzina - cateva probleme

• Te rog autentifică-te pentru a răspunde
5 răspunsuri la acest topic

#1 OFFLINE   xel-fire

xel-fire

Bun Venit

• Membri
  • Punct
  • 3 posturi
  • Marca: Lancia
  • Model: Lybra
  • Motorizare: 1.6 Benzina
  • An: 2002
  • LocationSibiu

Postat 11 October 2017 - 07:34 AM

Salutare tuturor, 

Tocmai ce m-am inregistrat pe acest forum si in contextul in care am mostenit(la propriu) o Lybra, as avea mare nevoie de cateva sfaturi din partea voastra in ceea ce priveste:

- nu merge clima pe direct, doar la parbriz si picioare, pe orizontala se aude ca merge ventilatorul dar ca si cum clapetele sunt inchise, se aude aerul blocat si nu vine mai deloc pe la grila de aerisire

- nu merge dezaburirea luneta, butonul din consola se apasa si se aprinde ledul, dar nu se intampla nimic in spate. Am verificat si pare ca una dintre linii este intrerupta, dar asta ar insemna sa mearga celalalte nu? Se poate masura undeva, la papuci de ex, daca vine curent? Daca da cum, si unde sunt pozitionati acestia, sau aveti alte sugestii?

- am o eroare de airbag in bord, apare becul mereu aprins, la service mi-au spus ca ar fi unul din airbag-urile de la cortina si daca ai eroare pe unul, toate sunt dezafectate. Asa este? Cum recomandati sa procedez mai departe?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si ajutor. O zi excelenta tuturor!

#2 OFFLINE   crisilc

crisilc

Fan Lancia

• Membri
  • PunctPunct
  • 11 posturi
  • Motorizare: 1,6L 16V
  • An: 2001
  • LocationBucuresti

Postat 11 October 2017 - 09:15 AM

Salut, bine ai venit si sa o stapanesti sanatos. :)

Parerea mea (hic) e ca Lybrele au nevoie de "dragoste si atentie" fiind niste masini vechiute, dar care la randul lor iti ofera satisfactie. Asta inseamna multa bibileala, reparatii minore in marea parte a timpului, ceea ce inseamna ca e nevoie si de bani.

Legat de aerul obturat pe mijloc, pesemne clapeta/sistemul de actionare e blocat/a sau a iesit burduful din consola. Incearca sa demontezi partea cu clima si vezi daca e vreo problema.

Cu dezaburirea poti sa testezi foarte simplu cu un tester/creion de tensiune de 12/24V daca ajunge acolo curent. Papucii cred ca sint in stalpul lateral, dar nu-ti pot spune cu certitudine ca nu am umblat inca pe acolo.

Cu airbag-urile mi se pare un pic ilogic ca daca unul singur are o problema sa se dezactiveze automat toate. Eroarea din bord poate fi de la o mufa iesita, contact imperfect pina la lipsa airbag-ului sau o problema pe circuitul electronic.

Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu chestii tehnice si exacte, dar si eu sint la inceput de drum cu Lybra si nu sint nici mecanic. Insa daca pot sa ajut, fara sa incurc mai rau, o fac.

Din pacate cred ca am ramas foarte putini si forumul e cam pustiu din pacate. Poate totusi ai noroc de un coleg priceput sa te indrume.

Bafta cu masinuta.

#3 OFFLINE   crash01gl

crash01gl

Fan Club Lancia România

• Moderators
  • 118 posturi
  • Motorizare: 1.9 JTD
  • An: 1999
  • LocationGalati

Postat 11 October 2017 - 01:52 PM

Cum a spus si colegul la dezaburire se masoara foarte usor

Este berlina sau break?

Airbagurile NU functioneaza daca ai un de fect in sistem.Ce cod de eroare avea sau ce au spus despre el la sevice?

#4 OFFLINE   xel-fire

xel-fire

Bun Venit

• Membri
  • Punct
  • 3 posturi
  • LocationSibiu

Postat 11 October 2017 - 07:39 PM

Salutare si multumesc pentru raspunsuri. Masina este berlina si inca nu a fost pusa pe tester, cel putin nu pe unul competent. Am fost la un "electrician" care a pus tester-ul si mi-a zis ca nu vede nici un cod de eroare, deh, era un electrician de weekend. Miercurea viitoare am programare la alt electrician sa vedem ce spune si acesta. In Sibiu mai greu cu electricieni priceputi si cel putin, din cate am vazut eu (a trebuit sa schimb si toba medie), masina e destul de speciala si piesele se gasesc mai greu, nu prea are compatibilitate cu alte modele.

Astept miercuri sa vad ce-mi zice electricianul NR.2.

Legat de demontarea climei, e vorba de modulul de pe consola centrala de bord? Daca da, ma puteti ajuta cu un tutorial de demontare sau ceva similar?

Multumesc anticipat.

#5 OFFLINE   crash01gl

crash01gl

Fan Club Lancia România

• Moderators
  • 118 posturi
  • Motorizare: 1.9 JTD
  • An: 1999
  • LocationGalati

Postat 11 October 2017 - 07:57 PM

http://www.clublanci...s-lancia-lybra/

#6 OFFLINE   xel-fire

xel-fire

Bun Venit

• Membri
  • Punct
  • 3 posturi
  • LocationSibiu

Postat Ieri, 04:48 PM

Salutare, s-a aprins check-warning-ul cu  "check coolant level" (nu am gasit butonul de atasare sa va arat), arata ca un bidon cu un ventilator in mijoc lar la baza un nivel de lichid.

Ce atigel trebuie pus? Mersi,

0 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Salut! Bine ai venit pe comunitatea ClubLancia Romania! Te rugam frumos sa te inregistrezi sau sa autentifici ca membru pentru a benificia de toate functionalitatile forumului.