Sari la conținut

BannerFans.com
Bun venit pe ClubLancia! www.problemefiat.ro * Service Lancia/Fiat/Alfa Romeo Bucuresti- Florin 0765 085 933; 0723 889 623

Poză

Senzor/debitmetru aer

• Te rog autentifică-te pentru a răspunde
4 răspunsuri la acest topic

#1 OFFLINE   crisilc

crisilc

Fan Lancia

• Membri
  • PunctPunct
  • 24 posturi
  • Marca: Lancia
  • Model: Lybra
  • Motorizare: 1,6L 16V
  • An: 2000
  • LocationBucuresti

Postat 30 January 2018 - 08:48 AM

Va salut oameni buni.

Ma framanta o intrebare si anume daca Lybra are MAP sau MAF, ca si senzor de aer pe intake. 

Din cate inteleg MAF-ul ar trebui sa fie undeva intre filtrul de aer si clapeta de acceleratie, insa nu-mi dau seama care e. In schimb MAP-ul e dupa clapeta de acceleratie.

Deci ce are Lybra (versiunea benzina 1,6L 16V) din constructie? MAP sau MAF si unde este exact localizat?

Multumesc in avans, va doresc o zi buna.

#2 OFFLINE   aschiuta

aschiuta

Fan Lancia

• Membri
  • PunctPunct
  • 11 posturi
  • Marca: Fiat
  • Model: Bravo
  • Motorizare: 1.6 mjet 120 cp
  • An: 2009
  • LocationBacau

Postat 30 January 2018 - 06:02 PM

Va salut oameni buni.

Ma framanta o intrebare si anume daca Lybra are MAP sau MAF, ca si senzor de aer pe intake. 

Din cate inteleg MAF-ul ar trebui sa fie undeva intre filtrul de aer si clapeta de acceleratie, insa nu-mi dau seama care e. In schimb MAP-ul e dupa clapeta de acceleratie.

Deci ce are Lybra (versiunea benzina 1,6L 16V) din constructie? MAP sau MAF si unde este exact localizat?

Multumesc in avans, va doresc o zi buna.

Maf-ul se foloseste la motoarele cu turbocompresor.

Deci a ta are MAP. Ca localizare este, cum ai spus, dupa clapeta de aceleratie in intake manifold.

Editat de flăvică, 04 February 2018 - 03:29 PM.
raspuns in citat

#3 OFFLINE   crisilc

crisilc

Fan Lancia

• Membri
  • PunctPunct
  • 24 posturi
  • LocationBucuresti

Postat Ieri, 12:18 PM

Vai ce bolovan sint, am uitat de thread-ul asta. :-[

Ok intrebam de senzorii astia, pentru ca la ultimul test mi-a aratat codul asta:

P0105 Manifold Pressure Sensor A

....si cineva mi-a recomandat sa-l curat cu un spray din asta.

Eu din ce am vazut "recomandat" pe diverse magazine online, dupa (culmea) codul sasiului, MAF-ul era/este o chestie care arata asa. Iar eu pe aia o cautam.

In fine, problema mea este daca se poate demonta si curata.

Din cate imi aduc aminte, mecanicul spunea ca amestecul este prea bogat, pentru ca nu are suficient aer, sau ca senzorul raporteaza aiurea si calculatorul incearca sa pluseze cu benzina.

Orice idee e binevenita.

O zi buna baieti.

#4 OFFLINE   buzdugancv

buzdugancv

Fan Club Lancia România

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 146 posturi
  • Motorizare: 1.9 JTD
  • LocationCrawley United Kingdom

Postat Ieri, 02:42 PM

In stanga motorului la capatul admisiei ai MAP sensor trebuie sa fie un BOSCH 0 261 230 030 il desfaci il cureti bine de tot cu wd 40 si pe urma cu contact cleaner sa scoti tot uleiul de pe senzor si incearca sa cureti putin si galeria de admisie ca singur e plina de mazga si de accea nu citeste bine

Contact - +4407442242741 

#5 OFFLINE   crisilc

crisilc

Fan Lancia

• Membri
  • PunctPunct
  • 24 posturi
  • LocationBucuresti

Postat Ieri, 03:11 PM

Mersi mult, asa o sa fac. Sper sa termin cu balbaielile la relanti si sa mai scada consumul.:)

0 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Salut! Bine ai venit pe comunitatea ClubLancia Romania! Te rugam frumos sa te inregistrezi sau sa autentifici ca membru pentru a benificia de toate functionalitatile forumului.